I generally do my grocery shopping on Fridays because Kroger offers quadruple fuel points that day. The shopping list today, on a whim, included Jell-o (actually, the Kroger brand of gelatin dessert) - until I saw the price. I used to get Kroger's brand of gelatin for about 39 cents per package. It's now $1. Correct me if I'm wrong, but isn't that a price increase of over 250%?
FJB.